Twierdza Toruń - "WIOSNA U ZBYCHA" - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Twierdza Toruń - "WIOSNA U ZBYCHA"

CZYTELNIA > Reportaże
      Czas jest nieubłagany i leci jak przysłowiowy wariat....Niestety, wszystko co dobre szybko sie kończy...

      W dniach 13-15 kwietnia 2007 roku, uczestniczyliśmy w zlocie milośników fortyfikacji  i innych rzeczy
tajemnych, tchniętych duchem czasu....Tym razem impreza odbyła się w Toruniu pod hasłem: "WIOSNA u ZBYCHA - czyli wiosenny najazd na Toruń". Kto nie był niech żałuje! Tym razem gościliśmy na terenie Twierdzy Toruń w Forcie IV im.Stefana Żółkiewskiego...

      Pierwszego dnia, tuż po dotarciu do miejsca przeznaczenia, kiedy jeszcze nie zdążyliśmy się rozpakować,
od samych ceglanych progów, witało nas grono przyjaciół wspartych ciepłem ogniska i równie ciepłą rozgrzewającą atmosferą... Do późnych godzin wieczornych - albo i wczesnych godzin rannych - trwała niesamowita integracja bunkrowej braci i społeczności z całej Polski, wywodzącej się i zebranej wokół zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą portali internetowych: bunkrowiec.com, brendler.up.pl, stowarzyszeniebastion.com. Trzaskające drewno i ulatujące ku gwieździstemu niebu iskierki z ogniska... uzupełniał rozlegający się śpiew, kielbaski i chleb z ogniska! Nastał czas snu...Po krótkiej ale i mocnej drzemce spędzonej w schronie pogotowia, zlokalizowanym na wewnętrznym stoku majdanu, przyszedł czas na obowiazkowy śniadanio-obiad. W ciepłych wiosennych promieniach słoneczka... po jedzonku i gwarnych rozmowach nadszedł czas na zwiedzenia fortu, w którym mieliśmy przyjemność nocować. Nastepnie udaliśmy się środkami transportu na drugi brzeg Wisły - do Fortu XIV, który jeszcze parę miesięcy temu był użytkowany przez wojsko, stąd jego idealny stan zachowania. Tym samym chyba jako nieliczni mieliśmy przyjemność badania tego miejsca, które cały czas jest strzeżone. Kolejnymi punktami wycieczki - podczas których swym profesjonalnym podejściem do tematu wykazali się członkowie Sekcji AB IV, należącej do Oddziału Północnego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji w Toruniu - były: II Bateria Pancerna, Bateria AB IV i na koniec Bateria Półpancerna ze schronem amunicyjnym.

      W ten oto sposób członkowie Oddziału Kujawskiego SHT Bastion dotarli do końca swojego uczestnictwa
w zlocie. Praca i obowiązki zmusiły nas do pożegnania się z całą ekipą liczącą blisko 50 osób i powrotu do naszych domostw i codziennych obowiązków.

      Podsumowując miniony weekend, należy stwierdzić iż był on udanym przedsięwzięciem, za zorganizowanie którego
chylimy czoła przed kol. Zbychem. Dziękujemy wszystkim za stworzenie prawdziwie przyjacielskiej atmosfery, dzięki której ostatni weekend przeszedł do historii!


Krzysztof "Krawiec" Stefański


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego