Śladami przeszłości... - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Śladami przeszłości...

CZYTELNIA
 

ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI...


      
Rozwój cywilizacyjny niesie za sobą nieuchronne przemiany. Zmieniają się rządy, obyczaje,  kultura, otoczenie, technika- jednym słowem zmienia się społeczeństwo i styl życia jaki prowadzi. Cały rozwój odbija swoje piętno na każdej dziedzinie życia współczesnego człowieka. Codzienna pogoń za życiem, często odbiera większości społeczeństwa chęć do spojrzenia w przeszłość, zwłaszcza dzisiaj, kiedy bliska przyszłość nie pozwala się do końca przewidzieć.
Z otaczającego krajobrazu zaczynają powoli znikać rozmaite ślady przeszłości, niegdyś będące szytem techniki i nowinek z nią związanych, dzisiaj stanowiące niejednokrotnie barierę dla dalszego rozwoju infrastruktury. Wyburzane są budynki, stare fabryki i zakłady, likwidowane są całe dzielnice, demontowane rozmaite detale z elewacji budynków, skwerów, ulic.
Dla jednych jest to wszystko nic nie znaczącym faktem, dla drugich stanowi to bolesny cios godzący w ich historię, w ich przeszłość, którą staranie pielęgnują w swych pamięciach, odkurzając w domach stare fotografie, przy których za każdym razem oddają się sentymentalnym podróżom do przeszłości.
      Stąd nasz cykl, w którym będziemy starali się przedstawiać rozmaite szczegóły pozostające jeszcze w naszym otoczeniu, będące materialnym świadectwem czasów, do których tak często z sentymentem powracamy...

     W części pierwszej przedstawiamy zachowane relikty napisów widniejących na elewacjach starych kamienic, które
w przeszłości pełniły funkcję reklam przyciągających ówczesną klientelę do swoich progów. Szczególnie dzisiaj, w czasach kiedy większość z kamienic zaczyna posiadać nowego właściciela, groźba ich odejścia w niepamięć staje się realnym zagrożeniem, gdyż wkrótce mogą zniknąć pod nowoczesną aranżacją elewacji budynku.


Marcin Mościcki (2006)


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego