Twierdza Srebrna Góra - FESTUNG SILBERBERG - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Twierdza Srebrna Góra - FESTUNG SILBERBERG

CZYTELNIA
 


     

PANORAMA SREBRNEJ GÓRY NA STAREJ WIDOKÓWCE

     Są takie obszary, których widoki można chłonąć w nieskończoność. Szczególnie jeśli odnoszą się do miejsc, co do których ma się szczególny sentyment. Niewątpliwie do takich należy Srebrna Góra - malownicza miejscowość, położona w województwie dolnośląskim, w urokliwej dolinie u stóp przełęczy rozdzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich. Liczne fotografie z okresu świetności tej miejscowości sprawiają, że podróż do przeszłości, do czasów kiedy dawne górnicze i garnizonowe miasteczko tętniło życiem, wydaje się nader zachęcającą. Niestety, przetrzebiona wieloma klęskami i wojnami trójrzędowa zabudowa architektoniczna biegnąca wzdłuż osi doliny, w większości przypadków "nie podniosła się z popiołów", w które obróciły je wichry historii. Stąd też niejednokrotnie ciężko sobie wyobrazić jak niegdyś wyglądały obiekty wypełniające dzisiaj puste miejsca, które na przełomie lat zamienione zostały - w najlepszym przypadku - w place bądź skwery. Często nasuwającym się na myśl, jest porównanie aktualnego stanu przestrzeni miasteczka do interwencji szalonego stomatologa, który leczy jamę ustną wyłącznie poprzez ekstraktowanie zepsutego uzębienia...
     W naszym cyklu pojawią się również inne zestawienia widokówek w formie wczoraj/dziś (dostępne w tej chwili w wersji statycznej, tj. bez "suwaczka", na profilu serwisu w ramach portalu społecznościowego Facebook). 
Jednak oficjalnie inaugurującym go w obrębie macierzystej witryny jest poniższa panorama, do analizy której zainteresowanych nie trzeba zachęcać ;)

- Marcin Mościcki
   maj 2019
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego