AKTUALNOŚCI-ARCHIWUM - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

AKTUALNOŚCI-ARCHIWUM

 

13.11.2008 - OPUSZCZONE KAPLICE:  Niszczejące zabytki architektury sakralnej są dziś w Polsce nadal dużym wyzwaniem dla służb konserwatorskich. Brak odpowiednich regulacji prawnych oraz dostatecznego zainteresowania z wielu stron - to główne przyczyny ich postępującej degradacji. Warto czasami zwolnić, zatrzymać się i uwiecznić ich wizerunki dopóki jeszcze są w naszym krajobrazie...


 
 

06.11.2008 - SCHRON SZPITALNY W GDAŃSKU:  Schron szpitalny w Gdańsku należący do rzadkich obiektów występujących i zachowanych na terenie naszego kraju, do dzisiaj można podziwiac wyłącznie z zewnątrz. Stąd też szczególnie cennymi są zdjęcia ukazujące jego wnętrze. Oblicze na co dzień niedostępne, można zobaczyc w naszej galerii.


 
 

21.10.2008 - INOWROCŁAW NA STARYCH KRONIKACH:  Zapraszamy do zapoznania się z unikalym materiałem pozyskanym ze starych taśm filmowych. Na zarejestrowanych ujęciach przedstawiających Inowrocław z przełomu lat 1968-1973 zobaczymy m.in. ulice miasta podczas pochodu z okazji Święta 1 Maja jak również Festiwalu Piosenki Radzieckiej...


 
 

23.06.2008 - REICHSSTRAßENBRüCKE - DIRSCHAU:  Most Knybawski jest jedyną tak charakterystyczną pamiątką związaną z historią architektury militarnej z okresu II Wojny Światowej. Jako element gigantycznego przedsięwzięcia budowlanego, realizowanego po dojściu Hitlera do władzy, odpowiedzialny był on za umożliwienie przeprawy przez Wisłę odcinkowi Reichsautobahn łączącemu Berlin z Królewcem. Jego prawobrzeżny przyczółek został uznany za największy obiekt bojowy jaki wybudowali Niemcy na wschodzie. Zapraszamy do zapoznania się fotorelaacją z wnętrza tego obiektu.


 
 

06.06.2008 - STALAG LUFT III SAGAN:  Film "Wielka ucieczka" zrealizowano w oparciu o autentyczne wydarzenia jakie wydarzyły się w obozie jenieckim Kriegsgefangenen Lagerder Luftwaffe III. Nie każdy jednak wie, iż współcześnie miejsce to znajduje się w granicach naszego kraju,a jest nim miejscowość Żagań. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z terenu byłego obozu jenieckiego Stalag Luft III Sagan.


 
 

20.05.2008 - III KONFERENCJA 'ODKRYWCY':  W dniach 16-18 maja 2008 uczestniczyliśmy w III Konferencji Popularno-Naukowej organizowanej przez miesięcznik "ODKRYWCA".W tym roku odbyła się pod roboczą nazwą "MRU -fakty-mity-historia". Oznacza to,że tym razem gościliśmy w dobrze nam znanych podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Zapraszamy do zapoznania się z obszerną fotorelacją z tej imprezy.


 
 

27.04.2008 - OBÓZ KONCENTRACYJNY LUBLIN-MAJDANEK:  Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z terenu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Lublinie.


 
 

07.03.2008 - WIOSNA W BUNKRACH F.F.O.W.B....:  W dniach 04-06.04.2008 członkowie SHT Bastion spędzili weekend w mrocznych podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Spotkanie miłośników fortyfikacji uzupełnione zostało dobrą zabawą oraz niezapomnianą atmosferą, jaka towarzyszy każdorazowo podczas spotkań na łonie natury. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wyjazdu.


 
 

25.02.2008 - DAG FABRIK BROMBERG:  W dniu 16 lutego br.,na zaproszenie organizatora - Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER", wzięliśmy udział w pieszej wędrówce: "Śladem obozów pracy D.A.G. Fabrik Bromberg". Podczas wędrówki można było zobaczyć pozostałości po obozach pracy, różne typy schronów przeciwlotniczych oraz posłuchać o historii zakładu.


 
 

13.02.2008 - ARMIA TERAKOTOWA-WYSTAWA:  W dniu dzisiejszym w Galerii Miejskiej otwarto wystawę przedstawiającą Chińską Armię Terakotową Cesarza Qin Shi Huangdi. Za sprawą patronatów honorowych: Prezydenta Inowrocławia oraz Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej, do 20 kwietnia będzie można podziwiać repliki chińskich wojowników z 221 r.p.n.e. Należy dodać,że Inowrocław jest jedynym miastem w woj.kujawsko-pomorskim, w którym w 2008 roku prezentowana będzie cesarska armia.


 
 

21.12.2007 - SPOTKANIE W RATUSZU:  19 grudnia w Sali Sesyjnej Ratusza odbyło się Spotkanie Świąteczno - Noworoczne z Prezydentem Miasta Inowrocławia Ryszardem Brejzą. Wśród zaproszonych podmiotów i instytucji znalazło się również SHT BASTION, które reprezentowane było przez Prezesa Oddziału Kujawskiego Marcina Mościckiego i Viceprezes Katarzynę Ostapczuk.


 
 

03.12.2007 - ZMIANY W SKŁADZIE ZARZĄDU 'BASTIONU':  W dniu 28 listopada 2007 r., nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Oddziału Kujawskiego Stowarzyszenia Historyczno-Turystycznego BASTION na stanowisku Viceprezesa. Nowym Viceprezesem została Pani Katarzyna Ostapczuk.

 
 

21.11.2007 - BASTION W GRUDZIĄDZU:  11 listopada 2007 roku, w dniu Świętego Marcina, członkowie SHT Bastion  razem z tłumami turystów i mieszkańców Grudziądza mieli okazję zwiedzić niedostępną, na co dzień grudziądzką cytadelę. Pod opieką przewodnika obejrzeliśmy budynki cytadeli, zwiedzaliśmy schron obrony przeciwlotniczej oraz podziwialiśmy widoki rozciągające się z tamtejszych wałów. Będąc w Grudziądzu nie omieszkaliśmy również odwiedzić innych ciekawych miejsc tego urokliwego miasta. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wyprawy oraz odwiedzenia galerii zdjęć. WIĘCEJ...

 
 

16.11.2007 - TARGI MŁODYCH:  W dniach 15-17 listopada 2007 roku w inowrocławskiej Hali Widowiskowo-Sportowej odbywają się Targi Młodych.Przedstawiciele wielu organizacji,stowarzyszeń,uczelni wyższych i jednostek samorządowych, przedstawiają na nich to co mają najlepsze dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Po raz drugi w Inowrocławiu młodzież ma możliwość zapoznania się z ofertą na spędzenie wolnego czasu. Pośród wielu wystawców,również SHT Bastion prezentuje swój dorobek na autorskim stoisku. Ekspozycja obejmująca częściowy dorobek SHT Bastion,ma na celu przybliżyć specyfikę działań oraz zakres zainteresowań Stowarzyszenia. Zapraszamy do zapoznania się z obszerną foto-relacją przybliżającą ekspozycję SHT "Bastion"na "Targach Młodych 2007" w Inowrocławiu.


 
 

13.11.2007 - LUFTWAFFE NAD INOWROCŁAWIEM:  Zapraszamy do zapoznania się z obszernym materiałem, opisującym odnalezioną w ub.roku przez SHT Bastion kronikę niemiecką, ukazującą zarejestrowany nalot na Inowrocław we wrześniu 1939 roku. Przypomnijmy, materiał ten wraz z drugą (kolorową)hitlerowską kroniką dokumentalną, prezentowane były we wnętrzu drugowojennej szczeliny przeciwlotniczej w ramach "Kryptonimu Arbeitsamt" 15 września 2007 roku. WIĘCEJ...

 
 

25.09.2007 - KRYPTONIM ARBEITSAMT-REPORTAŻ:  15 wrzesnia 2007r.,odbyła się precedensowa w historii miasta Inowrocławia ekspozycja plenerowa zorganizowana we wnętrzu drugowojennej szczeliny przeciwlotniczej."Kryptonim Arbeitsamt", którego pomysłodawcami i autorami są członkowie SHT Bastion, przyciągnął do swego wnętrza tłumy mieszkanców miasta i nie tylko.Wśród licznych gości byli również Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza oraz Starosta Inowrocławski Tadeusz Majewski.We wnętrzu obiektu zaprezentwano po raz pierwszy publicznie dokumentalne kroniki odnalezione przez SHT Bastion, ukazujące Inowrocław podczas okupacji hitlerowskiej. WIĘCEJ...

 
 

18.08.2007 - KRYPTONIM ARBEITSAMT:  Na dzień 15 września 2007r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa SHT BASTION przygotowało nie lada atrakcję. Będzie nią możliwość zwiedzenia drugowojennej szczeliny przeciwlotniczej, we wnętrzu której zorganizowana zostanie wystawa poświęcona m.in. historii Inowrocławia podczas II W.Św. oraz odbędzie się pierwszy publiczny pokaz filmów dokumentalnych ukazujących miasto podczasokupacji, w tym nalot na Inowrocław w pierwszychdniach września 1939roku! Zwiedzanie w grupach. Zapisy przyjmowane są od Pn.-Pt. w godz. 8-15 pod nr tel.(052)355 53 22.

 
 

22.07.2007 - ZLOT NA SOLI - FILM SHT BASTION:  W dniu 14 lipca 2007 roku w Inowrocławiu odbył się zorganizowany przez Rider's Club Inowrocław i OSiR Zlot Motocylki "Na Soli". Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez SHT Bastion relacji video ze Zlotu, którą odnajdziecie w GALERII-VIDEO.

 
 

02.07.2007 - DZIEŃ ANIMATORA KULTURY 2007:  W piątkowy wieczór w restauracji "Park" odbyła sie uroczyśtosć przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w mieście Inowrocławiu. Wśród wyróżnionych osób i instytucji znalazł się również Oddział Kujawski SHT Bastion. Na ręce Prezesa Marcina Mościckiego, Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza wraz ze swym zastępcą Wojciechem Piniewskim złożyli słowa uznania za pracę na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej o Inowrocławiu i okolicach oraz podejmowanie inicjatyw zmierzających do utrzymania dla przyszłych pokoleń fortyfikacji i obiektów militarnych.


 
 

20.06.2007 - ZNIKAJĄ FRAGMENTY SCHRONÓW:  Od blisko dwóch tygodni trwają prace na Osiedlu Nowym, których celem jest pozbycie się części niewygodnych reliktów ubiegłowiecznej architektury socjalistycznej. Z krajobrazu osiedla na trwałe zniknęły charakterystyczne "domki", służące jako wyjścia awaryjne ze znajdujących się pod blokami schronów dla ludności cywilnej. Niewątpliwie ich brak odczują szczególnie osoby reprezentujące pokolenia, które w ich cieniu wychowywały się przez te wszystkie lata... Zapraszamy do udziału w dyskusji na forum.


 
 

30.05.2007 - WEHRMACHT NA INOWROCŁAWSKIM RYNKU:  W ostatnich dniach SHT BASTION wzbogaciło swe zbiory o unikalną fotografię z okresu II W.Św. Przedstawia ona grupę żołnierzy Wehrmachtu podczas postoju na inowrocławskim rynku. Widoczne w tle nie istniejące współcześnie zabudowania zachodniej pierzei rynku, dodatkowo wzbogacają walory historyczne fotografii. Podjęte starania oraz wnikliwa analiza zdjęcia pozwoliła zidentyfikować niemiecką formację i określić jej przynależność wojskową. Wykonana w 1940 roku fotografia, uwieczniła część 2 Kompanii Strzelców Motocyklowych wchodzących w skład 6 Dywizji Pancernej Wehrmachtu.


 
 

16.05.2007 - ZAMEK CZOCHA - KONFERENCJA:  W dniach 11-13 maja na Zamku Czocha odbyła się II Konferencja Popularno-Naukowa zorganizowana przez "Odkrywcę",która tym razem nosiła nazwę "Zamek Czocha - Twierdza Tajemnic". Zapraszamy do zapoznania się z materiałem fotograficznym w dziale "GALERIA-FOTO", relacjonującym nie tylko przebieg konferencji, ale również przybliżającym sylwetki m.in. Klasztoru w Lubiążu oraz dwóch z wielu zamków znajdujących się na Dolnym Śląsku: w Prochowicach i w Wołowie.

 
 

07.05.2007 - TWIERDZA MODLIN:  Zapraszamy do zapoznania się z relacją i fotoreportażem członka SHT Bastion, który w pierwszych dniach maja reprezentował nasze Stowarzyszenie podczas rekonstrukcji historycznej, która odbyła się na terenie Twierdzy Modlin, pt."Szturm Berlina".


 
 

23.04.2007 - WIELKA AKTUALIZACJA GALERII FOTO:  Zapraszamy do działu GALERIA-FOTO, którego zasoby wzbogaciliśmy o blisko 1200 nowych zdjęć. Jest to największa aktualizacja zasobów podczas blisko dwuletniego okresu istnienia witryny WWW - SHT Bastion. Odnajdziecie w niej m.in.ponad pół tysiąca pocztówek ukazujących stary Inowrocław, i ponad drugie tyle zdjęć z wyjazdów i wypraw członków SHT Bastion. ZAPRASZAMY !

 
 

26.03.2007 - DRZWI OTWARTE W BUDOWLANCE:  W dniach 23-24 marca w inowrocławskiej Budowlance (ZSP Nr 5),odbyły się tzw."Drzwi Otwarte". Gimnazjaliści,którzy w tym roku zaczną naukę w szkołach średnich mogli zapoznać się z bazą szkoły,poznać jej osiągnięcia oraz porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się nowy kierunek nauczania w Budowlance "technik architektury" krajobrazu oraz mini prezentacja "Bastionu". O Stowarzyszeniu, jego celach i działaniach opowiadał Jakub Zimny - uczeń klasy maturalnej "Budowlanki", a jednocześnie sympatyk "Bastionu" oraz fan fortyfikacji i militariów. Następna okazja do odwiedzenia Budowlanki już za miesiąc - 20 i 21 kwietnia odbędą się następne "Drzwi Otwarte", na które serdecznie zapraszamy.


 
 

22.03.2007 - KOLEJ LINOWA...:  Kolejka linowa Janikowskich Zakładów Sodowych "Janikosoda S.A." jest obecnie jedną z ostatnich - jeśli nie ostatnią - towarową koleją linową w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem przybliżającym jej sylwetkę.  Jest ona niewątpliwie jedynym tego pokroju zabytkiem techniki przemysłowej, znajdującym się na terenie Kujaw i Polski. WIĘCEJ...

 
 

07.02.2007 - BIMBA ODRESTAUROWANA:  Sukcesem zakończono prace związane z odrestaurowaniem tramwaju sprowadzonego  do naszego miasta pod koniec 2005 roku.Dzięki współpracy Urzędu Miasta oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu,które to zaangażowały się w projekt,wkrótce na jednej z ulic naszego miasta stanie on w formie stałego eksponatu,upamiętniając tym samym historię inowrocławskiej "Bimby",której 45-tą rocznicę likwidacji będziemy obchodzić w tym roku. W związku z tym Urząd Miasta ogłosił pod koniec ub.roku konkurs dla mieszkańców,na lokalizację oraz nazwę tramwaju.Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu.SHT Bastion również zgłosiło swój akces w konkursie.W dniu dzisiejszym wspólnie z przedstawicielem kierownictwa MPK oraz redaktorem Gazety Pomorskiej, podziwialiśmy efekty ogromu pracy,jaką włożyli w odrestaurowanie tramwaju zaangażowani pracownicy MPK w Inowrocławiu.


 
 

04.01.2007 - BADANIA TERENOWE SHT BASTION:  W dniu dzisiejszym SHT Bastion przeprowadziło wstępny rekonesans w podinowrocławskiej miejscowości Tuczno.Celem badań terenowych było określenie zachowanych zasobów związanych z historią II W.Św.,rozpatrywanej przez pryzmat fortyfikacji.Dzięki wzorowej współpracy z mieszkańcami i przedstawicielami lokalnych instytucji, wyniki badań okazały się obiecujące. O dalszych wynikach prac będziemy informować na FORUM.


 
 

03.01.2007 - ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI...:  Nowy Rok to czas nowych koncepcji związanych z nowymi możliwościami, które pojawiają się wraz z jego nadejściem w naszych umysłach. SHT Bastion przywitał on w sposób wyjątkowy, odkrywając przed nami kolejną porcję świadectw przeszłości, których dokumentacją zajmujemy się na łamach naszej witryny.Zapraszamy do zapoznania się z kolejną porcją starych napisów zachowanych na ścianach inowrocławskich domów. WIĘCEJ...

 
 

20.12.2006 - SPOTKANIE W RATUSZU:  W dniu dzisiejszym w Sali Sesyjnej Ratusza odbyło się Spotkanie Świąteczno - Noworoczne z Prezydentem Miasta Inowrocławia Ryszardem Brejzą. Wśród zaproszonych podmiotów i instytucji znalazło się również SHT BASTION, które reprezentował Prezes Oddziału Kujawskiego Marcin Mościcki.


 
 

19.11.2006 - ZWIEDZAMY ZABYTKI MIASTA:  Mimo niesprzyjajacej aury,która uniemożliwiła podziwianie panoramy miasta z wieży zabytkowego Kościoła p.w.ZNMP, miłośnicy i sympatycy SHT Bastion zebrali się w dniu dzisiejszym,by wspólnie zgłębiać historię wnętrza górującej nad miastem ubiegłowiecznej bazyliki.Możliwość zwiedzenia niedostępnych pomieszczeń,wzbogaciło przedstawienie historii Kościoła na przestrzeni wieków,udokumentowane na historycznych pocztówkach i archiwaliach.

 
 

17.11.2006 - PAMIĄTKOWA TABLICA:  Ulica Paderewskiego, w którą podczas ostatnich prac rewitalizacyjnych wkomponowano fragment tramwajowego torowiska, w dniu dzisiajszym wzbogaciła się o pamiątkową tablicę,upamiętniającą przebieg na tym odcinku linii tramwajowej w latach 1912-1917.Przypomnijmy,że pomysł dotyczący upamiętnienia historii inowrocławskiego tramwajarstwa w tej formie w naszym mieście, zrodził się w szeregach SHT BASTION,a zrealizowany został przez Urząd Miasta Inowrocławia.


 
 

11.11.2006 - WSPÓLNE ZWIEDZANIE:  Święto Niepodległości to nie tylko dzień wolny od pracy.To także znakomita okazja do spotkania się członków i sympatyków SHT Bastion,by wspólnie zwiedzić jed ze szczelin przeciwlotniczych z okresu II W.Ś., znajdujący się na terenie miasta Inowrocławia. Dziękujuemy wszystkim osobom za przybycie i zainteresowanie poruszaną tematyką, przybliżającą nieznaną historię miasta.


 
 

02.11.2006 - ODCHODZI DO HISTORII...:  Trwają zaawansowane prace rozbiórkowe, w wyniku których na wieki opuści krajobraz miasta położona przy ul.Staszica w Inowrocławiu Szkoła Podstawowa nr III. W związku z tym, zapraszamy do zapoznania się z unikalnym materiałem fotograficznym, przybliżającym sylwetkę tego 120-letniego gmachu, który na zawsze odchodzi z naszego otoczenia...


 
 

18.10.2006 - HISTORIA POMNIKIEM SIĘ TOCZY...:  W ostatnich dniach SHT Bastion wzbogaciło swe zbiory o unikalną widokówkę sprzed ponad 100 lat. Upamiętnia ona uroczystość odsłonięcia pomnika Cesarza Wilhelma.  W dniu dzisiejszym, tj.18.10.2006 mija 107 rocznica odsłonięcia pomnika Cesarza Wilhelma  w Inowrocławiu. Przy tej okazji postanowiliśmy sięgnąć wstecz historii miasta Inowrocławia  i przybliżyć wszystkim tamten dzień.

 
 

11.10.2006 - WSPOMNIENIE PRZESZŁOŚCI:  Zrodzony w szeregach SHT BASTION pomysł dotyczący upamiętnienia historii inowrocławskiego tramwajarstwa doczekał się realizacji. W dniu dzisiejszym został ułożony fragment torowiska przy ul.Paderewskiego. Rewitalizowany fragment ulicy dzięki prowadzonym pracom odzyska częściowo swój dawny blask,a wkomponowany relikt torowiska stanie się jednym z ciekawszych fragmentów historii, które dzięki społecznej inicjatywie wspartej aprobatą  włodarzy miasta, wzbogaci pulę atrakcji turystycznych Inowrocławia.


 
 

06.10.2006 - TORUŃSKIE FORTY:  W dniu 30.09.2006 SHT Bastion gościł na plenerowej imprezie zorganizowanej przez Sekcję AB IV TPF w Toruniu, odbywającej się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapoznanie się z historią obiektu, wspartą ekspozycją znajdującą się we wnętrzu eksperymentalnej baterii 105 mm oraz penetracja okolicznych fortów - to tylko kilka z wielu atrakcji jakie czekały na uczestników wyjazdu.

 
 

21.09.2006 - DAG BROMBERG PO LATACH:  Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier" z siedzibą w Bydgoszczy stworzyły projekt  trasy turystycznej po terenie dawnej niemieckiej fabryki zbrojeniowej D.A.G. Bromberg  w tzw. strefie N G L. W dniu wczorajszym władze miasta Bydgoszczy poinformowały o fakcie  nabycia 20 ha terenu dawnej fabryki wraz z wszystkimi obiektami znajdującymi się na tym terenie. Ta unikatowana skalę europejską pod względem stanu zachowania budowla będzie niewątpliwą atrakcją dla miłośników historii.Już w przyszłym  roku ,po wykonaniu wszelkich prac zabezpieczających (oświetlenie, poręcze i barierki) obiekty dawnej fabryki udostępnione zostan turystom. Niewątpliwą atrakcją będą podziemne tunele pomiędzy halami i budynkami produkcyjnymi z zachowanymi resztkami instalacji elektrycznej,napisami w języku niemieckim oraz rysunkami naściennymi zatrudnionych tam jeńców wojennych.Obiekt udostepniony będzie w formie tzw. "trwałej ruiny". Wielkie gratulacje dla S.M.Z. "Bunkier" i władz miasta Bydgoszczy za  pozyskanie  tego cennego zabytku niemieckiej infrastruktury zbrojeniowej z okresu II wojny światowej.

 
 

13.09.2006 - EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA:  W imieniu "Sekcji AB IV" Toruńskiego Towarzystwa Przyjaciół fortyfikacji zapraszamy wszystkich miłośników architektury militarnej do Torunia na Baterię AB IV przy ul.Poznańskiej, gdzie w dniu 30 IX 2006r w godzinach 9.00 -14.00 w ramach Europejskich Dniach Dziedzictwa, we wnętrzach wciąż remontowanej baterii będzie można zobaczyć  m.in. wystawę pocztówek z przełomu XIX i XXw. pt. "Wojsko na Podgórzu"  a także wystawę dotyczącą Twierdzy Toruń.

 
 

30.08.2006 - PRZEDMOŚCIE BYDGOSZCZ-UROCZYSTOŚĆ:  W dniu 2.09.2006 w miejscowości Włóki w woj.kuj.-pom. odbędzie się uroczystość upamiętniająca walki jakie miały miejsce w rejonie Przedmościa Bydgoskiego 67 lat temu. Po rozpocznynającej o godz.18.00uroczystość Mszy św.w intencji poległych żołnierzy, odbędzie się apel poległych, po którym przewidziana jest prezentacja na dużym ekranie filmu przyblizającego historię bitwy z 3 września 1939 roku. Docelowo imprezę miały wzbogacić manewry grup rekonstukcyjnych odtwarzające fragment walk, jednak ze względów organizacyjnych w tym roku nie odbędą się. W imieniu organizatorów zapraszamy również  do odwiedzenia powstałego z inicjatywy  Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "Bunkier" w ub.roku, skansenu "Przedmoście Bydgoskie" eksponującego fragment linii obronnej z 1939r. Trasa turystyczna prowadzi przez najsilniej ufortyfikowaną część pozycji obronnej"Przedmościa Bydgoskiego" i obejmuje 17  żelbetowych schronów bojowych wraz  z trzema fundamentami.Trasa turystyczna uzupełniona jest dodatkowo tablicami informacyjnymi,a jej największą atrakcją jest skansen historyczno-wojskowy w Kruszynie. W niedługim czasie zapraszamy na łamy naszej strony do zapoznania się z materiałem dotyczącym umocnień "Przedmościa Bydgoszcz".

 
 

23.08.2006 - REMONT KAMIENICY:  W związku z prowadzonymi pracami renowacyjnymi elewacji zewnętrznej kamienicy przy ul.Dworcowej 71 w Inowrocławiu, wyłonił się spod warstwy tynku ubiegłowieczny napis o treści "Pracownia obuwia". Zainteresowane osoby "śladami przeszłości" naszego miasta mogą go jeszcze zobaczyć,zanimzniknie ponownie na kolejne dziesięciolecia pod odrestaurowaną elewacją. Wzbogacił on również nasze fotograficzne archiwum "Śladów przeszłości..."

 
 

16.08.2006 - POLSKIE SCHRONY BOJOWE 1939 cz.2:  Zapraszamy do zapoznania się w dziale "ARTYKUŁY"z fotorelacją z ostatniego wyjazdu STH BASTION przybliżającego sylwetki trzech polskich schronów bojowych z 1939 roku, współtworzących w przeszłości Główną Pozycję Obrony Armii Poznań, połóżonych pod miejscowością Mogilno w woj.Kuj.-pom. WIĘCEJ...

 
 

08.08.2006 - NIEMIECKIE UMOCNIENIA POLOWE-INOWŁÓDZ:  Wakacje to okres sprzyjający  każdemu odkrywcy i podróżnikowi. To czas kiedy długo oczekiwane plany wyjazdowe wdrażamy w życie i je realizujemy. Jednym z takich właśnie zrealizowanych marzeń był wyjazd na Mazowsze szlakiem niemieckich drugowojennych umocnień w regionie Tomaszowa Mazowieckiego, w miejscowości Inowłódz. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem z wyprawy. WIĘCEJ...

 
 

13.07.2006 - ZLOT MIŁOŚNIKÓW FORTYFIKACJI:  W dniach 7-9 lipca 2006 r. braliśmy udział w  II Międzynarodowym Zlocie Miłośników Fortyfikacji i Opuszczonych Obiektów. Licznie przybyli uczestnicy, wspaniała zabawa oraz bogactwo atrakcji gwarantowały niepowtarzalną atmosferę. Towarzyszyła nam również TVP, która przygotowuje materiał do cyklu programów pt."Misja Gryf". WIĘCEJ...

 
 

15.06.2006 - ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI...:  W części pierwszej "Śladów przeszłości..." przedstawiamy zachowane relikty napisów widniejących na elewacjach starych kamienic,które w przeszłości pełniły funkcję reklam przyciągających ówczesną inowrocławską klientelę do swoich progów. WIĘCEJ...

 
 

10.06.2006 - PRACE TERENOWE:  W dniu 10.06.2006 członkowie SHT BASTION przeprowadzili badania terenowe na terenie  Kujaw Wschodnich, których celem było zewidencjonowanie i zinwentaryzowanie zachowanych umocnień niemieckich pochodzących z 1944 roku.Wyniki badań po ich zakonczeniu przedstawimy na naszym portalu.


 
 

01.06.2006 - I KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA NA ZAMKU KSIĄŻ:  W dniach 26-28.05.06r., braliśmy udział w I Konferencji Popularno-Naukowej "Zamek Książ w kompleksie Riese",zorganizowanej przez miesięcznik "ODKRYWCA". Weekend pełen doznań zarówno estetycznych jak i emocjonalnych,spędzony w towarzystwie osób z całej Polski na długo pozostanie w naszych pamięciach. Na szerszą relację z imprezy zapraszamy na łamy portalu "ODKRYWCY", na którego stronach widnieją wykonane przez nas zdjęcia.


 
 

09.05.2006 - I KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA:  W dniach 26-28 maja 2006r.odbędzie się I KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA "Zamek Książ w kompleksie Riese". Poza niepowtarzalną wartością merytoryczną konferencji wśród wielu atrakcji będą m.in.wejscia do niedostępnych dla ruchu turystycznego podziemi i komnat zamkowych... Oddział Kujawski SHTB będzie również obecny na konferencji.Więcej informacji oraz szczegółowy program znajdziecie na stronie http://www.odkrywca.pl

 
 

29.03.2006 - ZLOT MIŁOŚNIKÓW FORTYFIKACJI:  W dniach 7 - 9 lipca br. w miejscowości Wałcz na terenie G.W.Cegielnia, odbędzie się II Międzynarodowy Zlot Miłośników Fortyfikacji i Opuszczonych Obiektów.

 
 

06.04.2006 - POLSKIE SCHRONY 1939r.:  Wiosna to pora roku, kiedy odkurzamy zastałe przez zimę rowery i wyruszamy w teren rozprostować zastałe kości. Zapraszamy do działu "Artykuły" i zapoznania się z materiałem opisującym i przybliżającym historię i położenie polskich schronów żelbetowych, zlokalizowanych w okolicach Żnina. Artykuł otwiera cykl felietonów, w których opisane zostaną polskie umocnienia znajdujące się na Kujawach lub w ich bliskim sąsiedztwie. WIĘCEJ...

 
 

23.03.2006 - MAMY SWOJE FORUM:  W celu łatwiejszej komunikacji jak również by umożliwić swobodniejszą wymianę informacji i poglądów pomiedzy zainteresowanymi osobami, postanowiliśmy uruchomić FORUM Oddziału Kujawskiego Stowarzyszenia Historyczno-Turystycznego BASTION. ZAPRASZAMY !

 
 

23.03.2006 - ZLOT POJAZDÓW WOJSKOWYCH:  Zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa, będące współorganizatorem Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Wojskowych w Bornem Sulinowie, wraz z Urzędem Miasta i Gminy Borne Sulinowo i Ośrodkiem Kultury,na Międzynarodowy Zlot Pojazdów Wojskowych. Wiadomo już,że w dniu 19.08. (sobota) odbędzie się parada do Szczecinka,a wieczorem koncert zespołu Perfect. Wśród Patronów Medialnych znajdują się m.in.: TVP3 Szczecin, Radio RMF fm, Gazeta Wojsk Lądowych. Honorowy patronat objął nad całością Pomorski Okręg Wojskowy. Do tego czasu zapraszamy do zapoznania się ze wspomnieniami z poprzednich Zlotów.

 
 

19.03.2006 - INOWROCŁAW PODCZAS OKUPACJI:  Oddział Kujawski Stowarzyszenia Historyczno-Turystycznego Bastion w ostatnich dniach wzbogacił historię miasta Inowrocławia o unikatowy dokument filmowy. Przedstawiająca żołnierzy Wehrmachtu na dworcu kolejowym kolorowa sekwencja ujęć, trwa ponad minutę. W najbliższym czasie zapraszamy do zapoznania się z obszerniejszym materiałem na temat filmu.


 
 

11.03.2006 - FOTOGALERIA:  Dział GALERIA-RÓŻNE wzbogacony został o zdjęcia z kilku ciekawych miejsc w Polsce, w których zachowane są zabytki architektury militarnej związane z drugowojenną historią. Znajdziemyn wśród nich m.in. kompleks Anlage Mitte, Mauerwald -byłą kwaterę OKH, na terenie której przebywał główny wykonawca nie udanego zamachu na Hitlera z dnia 20.07.1944 roku... WIĘCEJ...

 
 

20.02.2006 - PODZIEMIA W SOLANKACH:  W dniu 15.02.2006 na terenie Parku Solankowego w Inowrocławiu przeprowadzono badania terenowe mające na celu sprawdzenie informacji jaką otrzymalismy.Zgłoszenie dotyczyło istnienienia podziemnych  korytarzy z okresu II W.Św.Uzyskane  materiały pozwoliły jednoznacznie wykluczyć ich istnienie w formie jaką obejmowała treść informacji.Zlokalizowane "korytarze" o wysokosci 0,9m okazały się nieczynnym kolektorem ściekowym ,którego starsza część była zbudowana z cegieł.


 
 

24.01.2006 - UROKI STAREGO INOWROCŁAWIA:  Z przyjemnością informujemy,że w dniu 27.01.2006 r. o godz. 18.30 w osiedlowym Klubie KSM "Kopernik przy ul. Toruńskiej 60 w Inowrocławiu, odbędzie się otwarcie wystawy grafik autorstwa Edyty Lasoty. Wystawa pod nazwą "Uroki Starego Inowrocławia" powstała w oparciu o pocztówki pochodzące ze zbiorów znanego inowrocławskiego regionalisty i autora publikacji,Bronisława Majewskiego.

 
 

22.01.2006 - INOWROCŁAWSKIE TRAMWAJE:  Na początku lat 60-tych XX wieku ulice miasta Inowrocławia opuściły na zawsze tramwaje. Były one nieodłącznym elementem miasta od roku 1912, w którym to powołano do życia linię tramwajową. W październiku ubiegłego roku do miasta został sprowadzony oryginalny egzemplarz z epoki,w której jego bliźniacze rodzeństwo przemierzało ulice Inowrocławia. Aktualnie znajduje się na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ul.Ks.P.Wawrzyniaka, z dala od oczu mieszkańców, którzy niewątpliwie  z dużym zainteresowaniem przyjęliby mozliwość sentymentalnej podróży w przeszłość. Również turyści i kuracjusze odebraliby ten eksponat jako atrakcję, która przysporzyłaby się do promocji miasta. Zapraszamy wkrótce na łamy naszego portalu, w którym przedstawimy historię i materiały związane z historią inowrocławskiego tramwajarstwa. WIĘCEJ...

 
 

09.01.2006 - ZABYTKI INOWROCŁAWIA:  Tętniące niegdyś życiem miasto Inowrocław,stanowiło w swej nie tak odległej historii gospodarcze i kulturalne centrum Kujaw Zachodnich. Szczyciło się również pięknem nie tylko samego Parku Solankowego ściągającego rzesze kuracjuszy z kraju i zza granicy, ale również nie powtarzalnością zabytków znajdujących w granicach miasta. Początek ubiegłego wieku uświetniło oddanie do użytku wybudowanego w stylu neoromańskim Kościoła p.w.Najświętszej Marii Panny.W najbliższym czasie zapraszamy na relację z wyprawy podczas której postaramy się przedstawić jego niedostępną dla oczu turystów i mieszkańców historię...

 
 

10.12.2005 - SŁOWNIK:  W związku z dużym zainteresowaniem poruszaną tematyką oraz rozległością materiału jaki się na nią składa,chcąc przybliżyć szerszemu gronu czytelnków arkana wiedzy o fortyfikacjach dodajemy nowy dział tematyczny,będący swego rodzaju leksykonem pojęć z zakresu budownictwa obronnego.Znajdziecie w nim wyjaśnienia pojęć i zwrotów używanych w literaturze fortyfikacyjnej, począwszy od okresu średniowiecza po współczesność.Słownik będzie cyklicznie uzupelniany o kolejne pojęcia oraz fotografie. WIĘCEJ...

 
 

28.11.2005 - WIADOMOŚCI Z REGIONU:  Od dwóch miesięcy trwaja prace terenowe w jednej  z podinowrocławskich miejscowosci ,w której podczas okupacji hitlerowskiej zlokalizowany był obóz organizacji RAD (Reichsarbeitsdienst). Przeprowadzone badania orazprace ziemne na jego terenie, pozwolą poznać kolejną zapomnianą drugowojenną historię regionu wokół Stolicy Kujaw Zachodnich.

 
 

12.10.2005 - REJON UMOCNIONY SUCHATÓWKA:  W dniu 10.10.2005 r przeprowadzony został terenowy rekonesans w miejscowości Suchatówka, będącego jednym z kilku rejonów umocnionych wchodzących w skład pierścienia zewnętrznego Twierdzy Toruń z 1944 roku.W najbliższym czasie zapraszamy do zapoznania się z materiałem z wyprawy. WIĘCEJ...

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego